02 veebruar 2010

EKNA: Valitsuse kärpekääridest oleks pidanud säästma üliõpilasi

Eesti Keskerakonna Noortekogu Akadeemiline Ühendus (EKNA) leiab eile avaldatud poliitikauuringute keskuse Praxis poolt tehtud kõrghariduse analüüsi tulemusi kommenteerides, et valitsusel oleks aeg vaadata üle kogu kõrghariduse rahastamissüsteem ja muuta õppetoetuste süsteem vajaduspõhiseks. Praegused toetused ei taga üliõpilaste toimetulekut.

„Ebavõrdsus ja majanduslikel põhjustel saamatuks jääv kõrgharidus on nii mõnelegi probleemiks olnud juba pikemat aega. Lihtsalt nüüd on raskustes olevate perede arv suurem ja tudengitel raskem tööd leida“ kommenteeris üliõpilaste sotsiaal-majanduslikku seisu EKNA juhatuse liige ja Tartu Ülikooli üliõpilane Holar Sepp. „Enamik tööl käivatest tudengitest tunnistavad, et nad ei tuleks rahaliselt muidu toime. Olemasolevad toetused on nii väikesed, et kui liita riigipoolne põhitoetus täiendava toetusega, siis antud summast saab ühiselamu üüri makstud vaid suvel“

„Kahjuks on kärpekäärid lastud ka majandusliku toetuse kallale. Majanduslik toetus on oma olemuselt mõeldud neile tudengitele, kes ilma rahalise abita ülikoolis käia ei saaks.“ lisas Holar Sepp.

2009 a vähendati riigipoolset õppe – ja täiendavat toetust vastavalt 1000-lt kroonilt 875-le ja 500-lt kroonilt 440-le, vähendati doktorantide toetuse saajate arvu, lõpetati õppelaenu kustutamine noortel emadel ja ametnikel, lõpetati maksusoodustus õppelaenu intressidelt, vähendati riigieelarveliste õppekohtade arvu ja üldist kõrghariduse rahastamist.

EKNA leiab, et riigieelarve kärbetest oleks pidanud säästma üliõpilasi, kes on tänases majanduslikus olukorras sattunud raskustesse. Praxise poolt avaldatud analüüsist selgub, et kõrghariduse saamist mõjutab väga tugevalt inimese sotsiaal-majanduslik taust ning omakorda toetab seda meie õppetoetuste süsteem. Euroopa Komisjoni andmetel eristub Eesti oma saavutuspõhise süsteemiga, koos Sloveeniaga, selgelt teistest Euroopa riikidest, kus toetuste maksmisel arvestatakse suuremal määral üliõpilaste vajadusega või osutatakse rahalist abi kõigile tudengitele.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar