07 juuni 2010

EKNA Akadeemiline Ühendus: Oleme hoiatanud negatiivsete arengute eest korduvalt

Kommenteerides viimasel ajal meedias levinud kriitilisi arvamusi kõrghariduse suunal ja 05.06.2010 Postimees Online artiklit „Vilets bakalaureusetöö põhjustas ülikoolis tormi“, leiab EKNA Akadeemiline Ühendus, et need on valitsuse elluviidud kärpekava ja alarahastatud kõrghariduse esimesed kibedad viljad. Kõik see, mida EKNA Akadeemiline Ühendus oma seisukohtades ja hoiatustes on ennustanud, on realiseerunud. EKNA avaldab kahetsust, et valitsus üliõpilaste seisukohtadest jätkuvalt mööda vaatab.

„EKNA on korduvalt öelnud, et Eesti kõrgharidus on alarahastatud ja valitsus ei tohiks teha kärpeid meie tuleviku arvelt. Nüüd on tulemused käes! Täna materdatakse noort inimest lõputöö pärast, mille on heakskiitnud nii Tartu Ülikooli kaitsmiskomisjon kui ka tema juhendaja, kuid tegelik probleem on hoopis mujal. Paraku on tähelepanu suunatud tagajärgedele, mitte põhjustele.“ kommenteeris EKNA aseesimees Jaanus Riibe. „Põhjused seisnevad süstemaatilises valitsuse kärpekavas ja plaanis muuta meie kõrgharidus tasuliseks. Selle tulemus on lühidalt see, et noored ei saa keskenduda õppimisele, vaid peavad käima tööl; õppejõududele ei ole tagatud korralik palk ja ülikool on sunnitud pidevalt otsima uusi kokkuhoiukohti “ lisas Riibe.

"Vähese riigipoolse rahastuse kompenseerivad kõrgkoolid tasuliste kohtade lisamisega, eelkõige avatud ülikoolis. Aina enam on kõrghariduse elluviimine mitte enam riigi teha, vaid kõrgkoolide enda kujundada, kuid seda mitte ülesannete vaid vahendite osas. Selle vältimatu tagajärg on rõhu asetamine kvaliteedilt kvantiteedile. Ei olegi reaalne, et praeguste olude juures hakkaksid õppejõud tõsiselt suhtuma avatud õppe ehk kaugõppe üliõpilaste harimisse. Neid on palju, neilt saab raha, kuid teadustöösse ja akadeemilisse ellu nad ju niikuinii ei panusta." lisas EKNA esimees Jens Raevald.

Eesti Keskerakonna Noortekogu Akadeemiline Ühendus (EKNA) on asutatud 2003 aastal ja ühendab erinevate kõrgkoolide üliõpilasi üle Eesti.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar