17 november 2010

Üliõpilaspäeva märksõnadeks on demokraatia, vabadus ning kodanikujulgus

Tudengid üle maailma tähistavad täna rahvusvahelist üliõpilaspäeva. Rahvusvahelisel üliõpilaspäeval mälestatakse kõiki vabaduse eest elu andnud tudengiliidreid ning tudengite võitlust hariduse omandamise eest.

Eesti Keskerakonna Noortekogu Akadeemilise Ühenduse (EKNA) sõnul on üliõpilaspäeva idee on julgustada üliõpilasi olema aktiivsed kodanikud, just tudengid on sageli muudatuste ja edasimineku mootoriks. Iga aasta 17. novembril peetav üliõpilaspäev on pika ajalooga tähtpäev, mil kõigile pannakse südamele võitlust võrdsete õiguste, arengu ning tolerantsi eest.

17. novembril 1939. aastal toimus Praha ülikoolis meeleavaldus üliõpilase Jan Opletali tapmise ja Tšehhi okupeerimise vastu natsionaalsotsialistliku Saksamaa poolt. Meeleavaldus lõppes samal päeval üheksa tudengiaktivisti tapmise ning enam kui 1200 üliõpilase saatmisega vangilaagritesse ja Tšehhi ülikoolide sulgemisega.

Esimest korda tähistas 17. novembrit rahvusvahelise üliõpilaspäevana Londonis Rahvusvaheline Üliõpilasliit 1941. aastal.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar