11 august 2011

Hinnatõusu varjus on lohakus ja priiskamine

Repliik ilmus Õhtulehes 11.08.2011. Hinnatõusu varjus on lohakus ja priiskamine.Eesti Energia (EE) finantsdirektor Margus Kaasik soovitas 7. augustil "Reporterile" antud intervjuus inimestel põhimõtteliselt hinnatõusu paratamatusega leppida ja hakata kokku hoidma.
Pisut naljakana kõlas soovitus hõõglampide asemel hakata kasutama näiteks säästulampe ning loobuda elektriküttest. Kaasik justkui ei usuks, et Eestis on inimesi, kelle toimetulek on tõepoolest nii raske, et ei saada enam elektriarvete maksmisega hakkama. Olukorras, kus inimesed loevad eurosente leiva ostmiseks, ei mõelda kallitele säästulampidele või küttesüsteemi väljavahetamisele. Kaasik soovitab ka pöörduda riigipoolsete abimehhanismide poole, aga milliste? Kas kuskil on olemas valitsuse hinnatõusuvastane päästeplaan või hämatakse jälle?

Kokkuhoiu küsimuses võiks kõigepealt eeskuju näidata nõudja ise. 21. märtsil lugesime, et Sandor Liive palk kerkis 202 000 krooni võrra. Tema töötasu oli eelmisel aastal 2 458 397 krooni, 9 protsenti enam kui aasta varem. Eelmisel nädalal liisiti juhile uus, ülikallis Audi ja seda jada võiks jätkata, lisades siia juurde EE suured kasumid ja välisinvesteeringud. Kõik see teeb tavainimese nõutuks.

EE juhid ei tulnud 4. augustil meeleavaldajatega silmast-silma suhtlema, põhjendades seda asjaoluga, et väljas ei olnud projektorit ja meeleavaldajad on mittekonstruktiivsed. Kuid kohale tulnud inimesed, kellest noorimad olid veel koolieelikud ja vanemad juba küpses eas pensionärid, ei tahtnud muud kui lubadust, et hinnatõusu muutus saab olema avalikult, põhjalikult ja arusaadavalt lahtiseletatud. Sooviti vastuseid lihtsatele küsimustele – nagu näiteks, miks on tehtud investeeringud vajalikud ja kas hinnatõusule on kaalutud ka alternatiive?

1 kommentaar:

  1. EE on riigifirma. Kuida on üldse saanud tekkida olukord, et sellist firmat juhivad umpad, kes ei tea oma riigi elanikkonna elu-olust tuhkagi ja ja soovitavad oma ahnuse ja lolluste leevendamiseks utoopilisi ideid ?

    VastaKustuta