15 august 2011

Üliõpilastele oma tudengisöökla!

Arvamus ilmus Delfi Rahvahääles 12.08.2011. Üliõpilastele oma tudengisöökla!.Viimasel Eesti Keskerakonna Noortekogu Akadeemilise Ühenduse (EKNA) üldkoosolekul kerkis keskseks teemaks paljudes ülikoolides pakutav ebatervislik ja tihti liiga kallis toit. Kohalviibinud leidsid, et probleemi võiks lahendada tudengisöökla mõtte ellu viimine.

Mitmete kõrgkoolide juures olevad söögikohad on äriettevõtted, kelle tegevuse eesmärgiks on kasum, mistõttu tudeng valib üliõpilassõbralikuma hinna pärast pigem lähedal asuva pubi. Kindlasti ei saa sellist olukorda pidada normaalseks.

Idee tudengisööklast sündis tegelikult mõned aastad tagasi, kui olin Tallinna Üliõpilaskondade Ümarlaua esimees. Plaan oli pakkuda üliõpilastele Tallinnas tervislikku ja soodsa hinnaga sööki. Järsult kasvanud tööpuuduse, õppetoetuste vähenemise ja üldise elukvaliteedi languse taustal on muutunud idee elluviimine hädavajalikuks. Lihtsustatuna on toitlustuskohtade huvi teenida kasumit põrkunud vastu üliõpilaste kõhna rahakotti ja kasumiahnus on saanud takistuseks mõistliku hinna kujundamisele.

Olime seisukohal, et tekkiv lahendus peaks ulatama abikäe just nendele noortele, kes on kõige raskemas olukorras ning vajavad abi. Tudengeid, kes on täna kriitilises sotsiaalmajanduslikus olukorras, on palju. Tekib küsimus, et kui juba Saksamaal on võimalik tudengil 2 euroga hästi ja tervislikult söönuks saada, siis miks ei võiks midagi sellist olla ka Eesti tudengitel.

Idee vajalikkust kinnitas ka hiljuti teemat käsitlenud artikli juures olevad kommentaarid, stiilis „Käin Tartu Ülikoolis ja vähemalt neis majades kus ma põhiliselt viibin (Vanemuise, Tähe, keemikum) on toidukohad alla igasugust arvestust. Toidud on kallid ja kohe kindlasti pole oma hinda väärt. 45 eeku eest sai kunagi snitslipraadi ostetud, kus oli 3 keedukartult ja väike tükk liha /.../ aga ega keemikumis 13 krooni eest paar päeva vana saiakest osta pole normaalne. Ma olen koguaeg mõelnud, miks on need kohad nii tudengivaenulikud.“

Või „Olen ka ise tudeng ning meie teaduskonna majas asuvas kohvikus on hinnad ikka täiesti üle mõistuse kirved. Arvasin, et on loogiline, et sellises kohvikus võiks hinnad olla tavalistest toitlustusasutustest madalamad, kuid üks päev läksin sinna teed jooma ja pidin pikali kukkuma - tass teed maksis 1€!“

2010. aasta septembris viis TÜÜL läbi tudengite seas küsitluse, kus uuris idee ellurakendamise vajalikkust ja tudengite eelistusi. Kui idee sünnihetkel nägime söökla otsest seotust Tallinna Tudengimajaga, siis TÜÜL-i viimasest küsitlusest järeldus, et asukohta tuleks hoolikalt valida ja välistada ei tohiks ka mitme söökla rajamist.

Tudengisöökla võiks olla tulevikus koht, kuhu erinevate kõrgkoolide üliõpilased tuleksid kokku, saaksid aega veeta ja eelkõige soodsa hinnaga süüa. Täna tundub, et idee toetajaid tekib iga päevaga üha juurde ja EKNA peaks hakkama tõsiselt mõtlema idee elluviimiseks tegevuskava loomisele.

1 kommentaar:

  1. toetan täielikult ideed. Olen ise TLÜ tudeng ning sealne sööklate olukord on ikka ääretult räbal. Söök ei ole ei maitsev ega tervislik ning lisaks maksab veel palju ka! Tudengisöökla võiks olla koht kus saaks korralikult kõhu täis ning mis peamine et oleks taskukohane ja tervislik.

    VastaKustuta