11 november 2011

Astmeline tulumaks näitab ühiskonna küpsust

Arvamus ilmus 11. novembril 2011 päevalehes Meie Maa. Loe siit.


Mind ajendas kirjutama riigikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimehe Valdo Randpere artikkel, kus autor alustas ründaval toonil, öeldes, et kui astmelise tulumaksu „tont“ vahepeal väsimuse märke hakkab näitama, üllitavad kesknoored pressiteate, milles teatavad, et 75% eestlastest seda toetab. Randpere valulikele emotsioonidele vaatamata on need faktid tõesed ja mainitud tulemuse andis 5. oktoobri ETV poliitikasaate „Foorum“ vaatajahääletus.

Siiski on mul hea meel, et Reformierakonna poliitikud jälgivad kesknoorte tegemisi ja samas olen pettunud, et nii kergelt püütakse üht olulist debatti maha suruda. Kõik oma teesid saaks Randpere tegelikult võtta kokku lausega: rikkad on ühiskonnale kasuks ja rikaste rikastumist ei tohi piirata, kuna siis nad viiksid oma raha riigist välja ja seejärel kannatavad kõik.

Kahjuks pole seesugune mõtteviis aga lõpuni vettpidav ning ka jätkusuutlik.
Selleks, et riigis elavatele kodanikele oleks tagatud maksimaalne heaolu, püütakse enamasti esmalt vähendada kodanike sotsiaalset ebavõrdsust.

Üheks peamiseks hoovaks ongi maksusüsteem, mille kaudu reguleeritakse elanikkonna maksukoormust. Eesti olukord näitab, et reaalpalgad on viimastel aastatel kahanenud, ebavõrdsus suureneb ja hindade tõus on juba nii igapäevane asi, et kiirenev hinnaralli ei üllata enam kedagi. Mida hullemaks läheb olukord, seda võimsamaks muutub valitsuse propagandamasin.

Tuleb nõustuda, et tänapäeva maailmas ei ole kõigil võimalik omal jõul saavutada sotsiaalset ja majanduslikku rahulolu ning selle asemel, et ükskõikselt lasta neil inimestel põhja langeda, peab riik leidma rohkem võimalusi inimesi aidata. Siinkohal tulebki mängu astmeline tulumaks.

Randpere ei usu, et astmeline tulumaks soosiks majanduskasvu. Samas – tulumaksusüsteemi muutmine astmeliseks võimaldab stabiliseerida ja efektiivsemalt juhtida majandustsüklit, mis tähendab vältida majanduse ülekuumenemist ning teiselt poolt leevendada ja pehmendada majanduslangust. Riigieelarveliste tulude suurenemine tulumaksust võimaldaks alandada tarbimismaksude ja sotsiaalmaksu kõrget taset.

Viimane on ettevõtlust kõige enam koormav maksuliik. Seega toob muudatus kaasa ka võimaluse maksusüsteemi üldiseks moderniseerimiseks ja efektiivsemaks muutmiseks. Astmeline tulumaks vähendab väiksema sissetulekuga inimeste maksukoormust, mis võimaldab omakorda ka neil inimestel rohkem tarbida ja seeläbi soosib majanduskasvu.

Randpere kiidab maksude alandamist, öeldes, et just selline poliitika on andnud kiirema majanduskasvu ja riigile suuremad sissetulekud. Samas mõelgem – kui madalamad maksud mõjuksid riigile nii hästi ja suurendaksid võluväel inimeste sissetulekuid, nagu Randpere väidab, siis miks käitus Reformierakond majanduskriisi ajal vastupidiselt ja tõstis ette hoiatamata käibemaksu, muutes seeläbi ärikeskkonda ettevõtjatele ebasoodsamaks? Järelikult ei ole kõik asjad nii, nagu Randpere püüab näidata.

Kuigi suurema sissetulekuga inimeste jaoks on kõrgemad maksud iseenesest ebameeldivad, hüvitab selle ebameeldivuse neile tugevam riik, mis toimib korralikult ja suudab rohkem teha oma majanduse ülesturgutamiseks. Korraliku sissetulekuga kodanikul on vähe kasu madalast tulumaksust, kui kiirabi ei sõida, politsei ei valva, tasuta haridus kaob minevikku või asfaldiauke ei lapi keegi.

Kas astmelise tulumaksuga Põhjamaadest tulevad inimesed massiliselt Eestisse siinset „maksuparadiisi“ nautima? Ei tule, sest nende riigi heast toimetulekust võidavad kõik, sh ettevõtlus, sest nii on riigil rohkem võimet soosida alustavaid ettevõtteid ja panustada uute projektide toetuseks. Lihtne näide praegusest Eesti süsteemist – kui kõik oleks nii hästi, siis miks ei leita võimalusi õpetajate palgatõusuks?

Vägisi püütakse meile jätta muljet, et astmeline tulumaks vähendab inimeste tahet teha tööd. Vastupidi. Kui niigi madalast palgast võetakse ära palju makse, ei anna see mingit tahtmist rohkem rügada. Kas üht inimest paneb vähem töötama teadmine, et temast võiks kunagi saada erasektori ettevõtte juht ning siis peab ta rohkem makse maksma? Kindlasti mitte. Tahaksin ka näha neid pangajuhte, kes teatavad, et esmaspäeviti nad enam tööle ei tule, sest maksud on liiga suured.

Mind Randpere väited ei veena, ja leian, et tugevamad peavadki aitama nõrgemaid, rikkamad vaesemaid, see on meie ühiskonnale omane põhimõte. Astmelise tulumaksu kehtestamine näitaks ühiskonna kõlbelist küpsust.

1 kommentaar:

  1. Aasta kesknoorte blogi lugeja 2011 - Valdo Randpere.

    VastaKustuta