30 märts 2012

Kohtume Jüriöö pargis


Foto: Raepress

Jüriöö Park on Lasnamäe veerul asuv ajalooline paik, kus linnaosa valitsuse toel on traditsiooniks saanud tähistada mitmeid Eesti riiklikke tähtpäevi. Park asub Tallinna kõrgeimas kohas, 55 meetrit merepinnast, 8 meetrit kõrgemal kui Tallinna Toompea platoo. Suurematel üritustel mängib sõjaväeorkester ja üles on rivistatud auvahtkond, vabaduselõke süüdatakse aupaukude saatel. Pargi idee ja asukoha nimi sõjamäe kõrgendik viitavad 1343. aastal aset leidnud veristele ajaloo sündmustele.

14. mail 1343 jõudis orduvägi Tallinna lähistele ja jäi linnast penikoorma (umbes 10 km) kaugusel paigale. Ordumeister kartis, et rüütlite raskeratsaväge nähes võib eestlaste malev jällegi taktikaliselt lähedal asuvasse sohu taanduda. Seetõttu otsustas ordumeister pettust kasutada. Ta saatis Võnnu ja Turaida foogtid kahe lipkonnaga aja võitmiseks eestlaste malevaga rahu pakkumise ettekäändel petteläbirääkimisi pidama. Foogtid jõudsidki eestlastega kokkuleppele ning ordu peavägi liikus Lasnamäele ülestõusnute laagri alla. Seejärel saatis ordumeister uue saadiku eestlaste juurde, kes andis teada, et ordu on leppest lahti öelnud ning eestlased valmistugu lahinguks. Ülestõusnute malev hakkas kohe varasema plaani järgi soo poole taganema, kuid selleks ajaks oli orduvägi tee sohu tõkestanud. Järgnevas Sõjamäe lahingus kaotas kroonikate andmetel elu 3000 eestlast.

Esialgsete plaanide kohaselt sooviti rajada mälestuspark nimega „Sõjamäe hiid“, mis pidi täielikult valmima 1943. aasta veebruari alguseks, et pidulikult tähistada Jüriöö ülestõusu 600. aastapäeva ning Eesti Vabariigi 25. aastapäeva. Mitmesuguste segaste asjaolude tõttu peatusid ehitustööd ja pargi edasiarendamine enne 1940. aastat. Senitehtu hävis järgnenud sõjas. Idee taaselustati Jüri Uppini eestvedamisel 1995. aasta kevadisel Jüripäeval.

Mälestuspargi eesmärk on austada rahva vabaduse eest võidelnud sangareid. Pargis on mitmeid Eesti ajaloo etappe tähistavad mälestusmärgid – maasse löödud mõõk ja mälestuskivi Jüriöö ülestõusu mälestuseks ning Vabadussõja ja Teise maailmasõja monumendid.

Mul on hea meel kutsuda Teid kõiki 23. aprillil pidulikult tähistama ülestõusu 669 aastapäeva. Üritus algab Jüriöö pargis kell 20.00.

Lisainfo:
http://www.jyrioopark.ee/
Jüriöö park asub Peterburi tee ääres Susi hotelli vastas

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar