22 veebruar 2013

Nõuame koos valitsuselt hambaravihüvitist!

 
Valitsus võttis ära ka väikese 300-kroonise hambaravihüvitise, mille tõttu paljud inimesed valu käes kannatavad ja rahapuudusel hammastel laguneda lasevad.
 
Keskerakonna noortekogu alustas kampaaniaga «Hambad korda!», mille eesmärk on tuua avalikkuse ette Eesti inimeste hammaste olukord. Kampaania tingisid erinevad põhjused, mida mitte märgata oli raske. Hiljutistest näidetest meenub «Ringvaate» saates ilmunud lugu mehest, kes vajas uut neeru, kuid enne neeru saamist pidi ta oma hambad korda tegema, aga see maksab 4000 eurot.
 
Hammastest sõltub südame tervis
 
Paljud inimesed on täna probleemi ees: ravi on vaja, kuid raha ei ole! Enne 2008. aastat said inimesed 300-kroonist hüvitist. See ei olnud küll teab mis suur raha, kuid võimaldas vähemalt korra aastas kontrollis käia ja nii tõsisematele hambaprobleemidele jälile jõuda. Nüüd aga ei lähe inimesed pahatihti kontrolligi, trotsides valu tegevaid hambaid.
 
Võimuliit võttis 2008. aasta lõpul vastu otsuse, et lõpetatakse kõigile üle 19-aastastele 300-kroonise hambaravihüvitise maksmine. Hambaravihüvitise maksmise lõpetamine aitas riigil tol hetkel kokku hoida 70-80 miljonit krooni aastas, kuid on toonud tänaseks kaasa korvamatud kahjud inimeste tervisele. Lühidalt: kaotati ära profülaktiline läbivaatus ja inimeste hambad hakkasid hoogsalt lagunema.
 
Juba tollal leidis Eesti Hambaarstide Liidu juhatus, et valitsuse otsus kaotada hambaravi hüvitis viib inimeste tervisliku seisundi halvenemisele. Suu ja hammaste tervis mõjutab südame-veresoonkonna ja hingamiselundite tervist, loote arengut ja muud. Hüvitise kadumine halvendas eelkõige väiksema sissetulekuga inimeste olukorda. Ka WHO on rõhutanud raportis 2003, et hea suutervis on elukvaliteedi näitaja.
 
Eesti ei hüvita ainsa riigina hambaravi
 
Eestis on suur vajadus leida lahendused hambaravi hüvitisele. Kampaania tulemusena näeme avalikult, millises olukorras on meie inimeste hambad. Eesti on ainus riik Euroopas, mis ei osale elanike hambaravikulude tasumises. Võrdluseks võib tuua, et Kanadas katab hambaravikindlustus 60-90 protsenti kuludest, Luksemburgis, Itaalias, Iirimaal ja Norras on see ravi praktiliselt tasuta. Samal ajal on hambaraviteenuse hinnad 2008. aasta algusega võrreldes tõusnud päris palju.
 
Kampaanias saavad inimesed lisada ise oma hammaste pilte Facebooki, kuid ka kesknoored koguvad üle Eesti inimeste hammaste pilte. Olukorra tõsidust kinnitab ka fakt, et tööpäevaga liitus kampaaniaga Facebookis üle 100 inimese.
 
Leian, et praegune olukord peab muutuma ja loodan, et aktsiooniga anname sotsiaalministrile ja valitsusele märku, et see probleem ei lahene ilma riigi toeta. Hambaravihüvitis tuleb tagada kõigile inimestele!
 
Kampaaniaga saad liituda ja jälgida siin: http://www.facebook.com/Hambadkorda

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar