23 september 2013

Kas miinimumpalgaga on võimalik Eestis hakkama saada?

 
Telegram kuulutas välja kuu aega kestva eksperimendi, mille käigus kolm Eesti poliitikut peavad hakkama saama miinimumpalgaga ning seejärel ausalt tunnistama kas a) miinimumpalgaga on võimalik Eestis ära elada või b) miinimumpalgaga Eestis hakkama ei saa. Mõlema tulemuse puhul on poliitikul võimalik asju muuta – kas siis öelda inimestele, et ärge virisege, ma sain vabalt hakkama, või kui tulemus on vastupidine, saab poliitik võimaluse tõestada, et ta tõesti seisab inimeste, mitte iseenda sooja koha eest.
 
Eksperimendi raames peavad poliitikud kuuks ajaks loobuma oma tavapärase sissetuleku ja säästude kasutamisest.
 
Jälgi eksperimenti siit:
http://www.telegram.ee/eksperiment/


Kokkuvõte:

Miinimumpalgaga ei elata, vaid püsitakse elus. Kui ma oleksin pidanud eelarvesse lisama ka oma perekonna, siis ma ei oleks suutnud toime tulla. Lapse mähkmed näiteks maksavad 18–19 eurot pakk ja selliseid pakke kulub iga kuu kolm tükki. Seda jada võiks lõputult jätkata.

Mul on maapiirkondades palju tuttavaid, kes saavad just sellist palka ja mingeid illusioone selles suhtes enne eksperimenti mul ei olnud ka. Kusjuures maal elamine ei ole ka odavam. Vaadake toidu ja esmatarbekaupade hindu maapoodides; transpordi peale läheb maal rohkem kui linnas ja küttepuude hind on kallis. Küsimus: kuidas oleme oma riigi arenguga jõudnud punkti, kus inimeste palgad on riigi kallidusega võrreldes liiga väikesed? Miks peab lihtne eestlane elama mitu korda halvemini kui keskmine kreeklane?

Miinimumpalka tuleb tõsta, kuid selle kõrval ei tohiks ära unustada ka varjatud hinnatõusu: elektriaktsiisid ja muud maksutõusud. Peaksime Eestis neid asju kõiki koos vaatama, sest muidu juhtub nii, et ühelt poolt tõstetakse küll palka, kuid teiselt poolt korjatakse see kõrgema maksukoormusega tagasi. Inimeste palk ja sissetulekud peavad olema poliitiline prioriteet.

Sõin iga päev suhteliselt ühekülgset toitu. Makarone või külmutatud toitu ei soovi enam ilmselt pikemat aega. Kuid sellest hoolimata on meie hulgas palju inimesi, kes peavad nii toime tulema aastast aastasse. Mõelgem: mis motiveerib neid inimesi igal päeval tööle minema ja ainult peavarju või toidu eest firmaomanikele kasumit tooma?

Eestis kasvab ebavõrdsus. Olen näinud ettevõtjaid, kes maksavad oma töötajatele miinimumpalka, kuid samal ajal see sama “maksejõuetu ettevõtja” sõidab hirmkalli autoga ja käib supelrannas skuutriga kihutamas. Arusaam, et ettevõtete edust võiksid osa saada ka töötajad, alles juurdub.

Tänan kõiki Telegrami lugejaid, kes elasid eksperimendile kaasa ja jälgisid meie tegevusi. Eesti tulevik on meie endi kätes – esimene võimalus seda tugevalt mõjutada on juba sel pühapäeval valima minnes.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar