08 juuni 2016

Ettepanek: 23. mai iga-aastaseks Eesti Kodu päevaks!

27. mail kogunesid nii õpilased kui ka seeniorid Murtud Rukkilille Ühingu kutsel Jüriöö pargis, kus tehti ettepanek lisada tähtpäevade kalendrisse Eesti kodu päev, mida võiks hakata tähistama igal aastal 23. mail. Ettepanekut toetas üritusel osalenud Lasnamäe linnaosa vanema asetäitja Jaanus Riibe. 
 
Seekordsest nii-öelda esimesest kodupäevast võtsid osa Lasnamäe Laagna Gümnaasiumi õpilased, kes olid varem kirjutanud samal teemal esseesid. Murtud Rukkilille esimees Enno Uibo andis kirjaliku pöördumise üle justiitsminister Urmas Reinsalule.
 
Eesti kodu ajaloost
 
Kodu on eestlaste jaoks alati olnud oluline. Kuni 19. sajandi teise pooleni polnud meie rahval võimalust eluaset ja selle ümber olevat maad omada. Alles 1816. aasta 23. mail allkirjastas Aleksander I talurahvaseaduse, mis lõpetas eestlaste pärisorjuse. Kuigi talude päriseksostmine algas alles 19. sajandi teisel poolel peale 1849. ja 1856. aastate täiendatud talurahvaseaduste väljakuulutamist (need täiendused kuulutasid talunike poolt kasutatava maa talumaaks ning lubasid seda päriseks osta), paneb 23. mai ometi kõigele sellele aluse. Teame ju, kui palju kodusid hävines II Maailmasõja keerises ja ka küüditamiste tagajärjel peamiselt 1941. ja 1949. aastal.
  
Tänane eestlaste lahkumine lõhub kodutraditsiooni
 
Praegune olukord, kus Eestist lahkutakse välismaale eesmärgiga leida tasuvamat tööd, lõhub samuti meie kodusid ja peresid. Olgugi et sageli on põhjuseks võimetus kodumaalt mistahes elatusallikat leida, tuleb siiski rõhuda oma kodumaa ja kodu tähtsusele, et mitte kaotada siit esialgu ajutiselt lahkujaid jäädavalt.
 
Jüriöö pargis osales ka peapiiskop Urmas Viilma, kes samuti pidas kodu päeva tähistamist vajalikuks ja avaldas lootust, et järgmisel aastal võime kodupäeva samas kohas juba ametlikult tähistada.
 
Murtud Rukkilille Ühing on represseerituid ja küüditamisohvreid ühendav tegus organisatsioon, mis on korraldanud üle Eesti konverentse, represseeritute kokkutulekuid ja tervisepäevi ning avanud mälestuspaiku.
 
ARVAMUS ilmus ajalehes Kesknädal 08.06.2016.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar