29 november 2018

Õiglane riik kindlustab väärika pensioni


Vanaduspensioni Eestis tuleb tõsta! Oleme sel aastal Keskerakonna telgiga palju käinud erinevates kohtades, et küsida inimeste arvamusi pensionitõusu vajalikkusest. Oleme kogunud tuhandeid allkirju pensionitõusu toetuseks. Meie pensionid on nii madalad, et enam ei ole võimalik sellega normaalselt ära elada. Ime, et ka reformierakondlased on hakanud rääkima pensionitõstmise vajadusest. Iseenesest huvitav, sest ise valitsuses olles nad seda probleemi eitasid. Veelgi enam - näis, et eakad inimesed ei sobinud nende „vaprate ja edukate" kuvandiga kokku ning Keskerakonda lihtsalt sõimati „penskarite parteiks" kui see eakate heaolu teemaks julges võtta.

Sama on olnud eakate hoolekandega. Hoolekanne ei paistnud kokku sobivat kallite pintsakute ja brändikottidega. Hoolduskoormus Eestis sai lihtsalt jäetud koormaks lastele ja korralik seeniorikodude võrk jäi välja ehitamata. Jällegi oli Keskerakond ajast ees. Ega pead liiva alla peites probleeme ei lahendata, ning meie ühiskond vananeb ja meil tuleb otsida häid lahendusi, kuidas muutustega kohaneda.

Peame siinkohal tõdema, et Keskerakonna juhitud Tallinnas on tänu munitsipaal- ja sotsiaalmajade võrgustikule olukord oluliselt parem kui mujal Eestis. Võib vaid ette kujutada, et kui linna oleks viimasel aastakümnel valitsenud Reformierakond, oleks olukord hoopis teine. Seda kahtlust kinnitavaid näiteid on mitmeid, kuid tsiteerin siinkohal reformierakondlast Yoko Alenderit, kes on ühes artiklis kirjutanud: „Munitsipaalmajade ehitamine võib tunduda vaesuse leevendamisena, suure linna heateona, ent osutub sellisel kujul hoopis ebavõrdsuse suurendajaks, ja nagu nüüd näeme, lausa vägivalla kasvulavaks."

„Tule taevas appi!" - kui tsiteerida nüüd üht teist tuntud reformikat. Meie lähinaabrite pealinnades Helsingis ja eriti Stockholmis või ka näiteks Suurbritannias elab arvestataval hulgal inimesi munitsipaalpindadel. Pole täheldatud, et see kuidagi suurendaks ebavõrdsust või, veelgi hullem, soodustaks vägivaldsust. Pigem on nii suudetud ära hoida nii mõnedki probleemid. Alati on neid, kes ei ole võimelised kinnisvaraturult korterit ostma ega turuhinnaga korterit üürima. Riskigrupiks on just eelkõige eakamad inimesed.

Tallinnal on täna 4880 munitsipaalkorterit. Munitsipaal- ja sotsiaalmaju on pealinnas mitmel pool. Tallinna vanimad munitsipaalmajad asuvad aga Kristiines: 1959. aastal ehitatud ja 1990-ndate lõpus renoveeritud maja aadressil Energia tn 13, kus on 36 korterit, ning Sõpruse pst 5 asuv 140 korteriga hoone, mis ehitati 1963. aastal. Kristiine linnaosa vanemana on mul hea meel, et mainituist viimane on just parasjagu renoveerimisel. See maja tehakse täielikult korda nii seest kui ka väljast. Seni oli see linna kõige kehvemas seisus sotsiaalmaja, ja mul on hea meel, et see lõpuks korda saab.

Hoonesse on projekteeritud kokku 101 korterit, neist 19 kahe- ja 82 ühetoalised, seejuures on mitmed korterid kohandatud liikumispuudega inimestele. Kui varem tuli duši all käia keldrikorrusel, siis pärast kokku 15 kuud kestnud remonti on dušinurk igas korteris. Korterid ja kontoriruumid sisustatakse uue mööbliga. Elanikele annab liikumisvabaduse lift, millest selles 5-kordses majas enne puudust tunti. Kui seni pidid Kristiine elanikud käima Raua tänava saunas, siis varsti ei pea enam kodunt kaugele minema - keldrikorrusele on planeeritud kaks sauna: üks naistele ja teine meestele. Samas majas jätkavad pärast remonti nii Kristiine päevakeskus kui ka Kristiine laste ja perede keskus - need kolivad keldrist kõrgemale ja saavad endale senisest avaramad ja valgusküllasemad ruumid. Kõik see kokku läheb maksma 4 050 000 eurot.

Kui tegevuskeskus aitab valdavalt eakaid, kes ise üksi enam toime ei tule, siis laste ja perede keskus toetab õpi-ja käitumisraskustega lapsi. Seega on kõik elukaareteenused selles majas tulevikus jätkuvalt kättesaadavad. Selle erandiga, et tingimused on mitmeid kordi paremad. Kristiine tegevuskeskus ootab pikisilmi, millal saaks uutesse ruumidesse kolida.

Vanadekodudele on heaks alternatiiviks Eestit kattev seeniormajade võrgustik, mille üks parimaid näiteid on valmimas meil Kristiines. See on koht, kus turvavõrgustik ümber ning päevalceskuse ringides osalemine ja üritustest osavõtmine teeb vanaduspõlve nauditavamaks.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar